Szwedzi od wielu lat znajdują się w czołówce najlepszych autorów kryminałów. Nie bez powodu, gdyż na próżno szukać takich perełek jak seria książek o Kurcie Wallanderze czy o sennym miasteczku Fjällbacka. Jednak niewiele z nich doczekało się takiej sławy jak Millenium. Kim jest autor jednej z najpoczytniejszych trylogii na świecie?
Kilka słów o Stiegu Larssonie
Urodzony w latach 50. XX wieku szwedzki dziennikarz i autor. W swoich pracach zajmował się rasizmem, mizoginią oraz prawicowym ekstermizmem. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Szklanego Klucza. Zmarł na atak serca w 2004 roku, w wieku 50 lat. Po jego śmierci wydano jego trylogię Millenium, o hakerce Lisbeth Salander i dziennikarzu Mikaelu Blomkviście. W 2006 roku wydano pierwszą część pod tytułem Dziewczyna, która igrała z ogniem, następnie w tym samym roku Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, a w 2008 roku Zamek z piasku, który runął.
Książki autora doczekały się kilku ekranizacji. Najgłośniejszą z nich jest Dziewczyna z tatuażem Davida Finchera, z głównymi rolami Daniela Craiga i Ronney Mary.
Kontrowersje
Dziennikarz przez wiele lat był zwiazany z Evą Gabrielsson. Powodem, dlaczego związek nigdy nie został sformalizowany, było niebezpieczeństwo ze strony prawicowych ekstermistów. Po jego śmierci kobieta nie miała żadnych praw do spadku, co spowodowało gwałtowną dyskusję między nią a rodziną Larssona. Dorobek dziennikarza w świetle prawa należy do jego ojca i brata, Erlanda i Joakima Larssonów. Dodatkowo kobieta jest w posiadaniu laptopa, na którym autor miał zapisane dwieście stron czwartej części powieści oraz konspekt całości.
Udana kontynuacja?
W 2015 roku miała miejsce premiera czwartej części serii Millenium, pt. Co nas nie zabije, autorstwa Davida Lagerkrantza, szwedzkiego dziennikarza. Powieść została ciepło przyjęta przez fanów, gdyż pisarz bardzo dobrze naśladuje pióro Stiega Larssona. Do tej pory ukazały się jeszcze dwie książki, Mężczyzna, który gonił swój cień, oraz Ta, która musi umrzeć. Ojciec i brat Larssona podjęli dezycję, że część dochodów ze sprzedaży książek przeznaczą na działaność magazynu Expo.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach.